TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

KGHM Metraco inwestuje w Porcie Szczecin

Czytaj więcej: KGHM Metraco inwestuje w Porcie SzczecinSzczeciński port może od dzisiaj poszczycić się najnowocześniejszym w Europie i jedynym w Polsce terminalem przeładunkowym kwasu siarkowego. Inwestorem przedsięwzięcia jest legnicka spółka KGHM Metraco S.A.

Nowy terminal siarkowy został dziś oficjalnie otwarty. Dla właściciela bazy, KGHM Metraco, inwestycja oznacza nową jakość w dziedzinie eksportu surowców. Dzięki szczecińskiemu terminalowi znacznie szybciej i sprawniej będzie można eksportować kwas siarkowy produkowany w hutach w Głogowie i Legnicy.

Czytaj więcej: KGHM Metraco inwestuje w Porcie Szczecin – To jedyna taka inwestycja w Polsce i najnowocześniejsza w Europie – podkreśla Jacek Rawecki, prezes KGHM Metraco.

Powstanie terminalu znacznie usprawni eksport polskiego kwasu siarkowego do zagranicznych odbiorców, między innymi do obu Ameryk i Azji, które dla legnickiej spółki są perspektywicznym rynkiem zbytu. Do tej pory transporty kwasu były dowożone cysternami kolejowymi z Zagłębia Miedziowego do portu w Gdańsku.

– Na lokalizację terminalu wybraliśmy Szczecin, który pod wieloma względami, również ekonomicznymi okazał się miejscem dla nas optymalnym Nowa baza KGHM to jedna z najnowszych inwestycji w szczecińskim porcie– wyjaśnia Jacek Rawecki.

 

Czytaj więcej: KGHM Metraco inwestuje w Porcie Szczecin– Takie przedsięwzięcie to nie tylko splendor dla portu, ale również nowe miejsca pracy przy eksploatacji terminalu – mówi Jarosław Siergiej, prezes szczecińskiego portu.

Na hektarze nabrzeża terminalu zlokalizowano między innymi front kolejowy, na którym jednocześnie można rozładowywać, lub załadować sześć cystern, stanowisko załadowcze do autocystern, trzy zbiorniki o łącznej pojemności około 18 tys. ton kwasu i infrastrukturę do załadunku statków. Roczna wydajność przeładunkowa szczecińskiego terminalu będzie wynosić około 300 tys. ton kwasu siarkowego, który znajdzie swoje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

– Większość naszych odbiorców wykorzystuje go głównie jako komponent do nawozów sztucznych, lub przy procesie wydobywczym miedzi – wyjaśnia prezes KGHM Metraco.

O tym, że nowy terminal jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie, decyduje także konieczność spełnienia wyśrubowanych norm środowiskowych ISO 14000.

 – Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań sprawia, że terminal jest bezpieczny dla otoczenia – zaznacza Jacek Rawecki.

– Zbiorniki mają tzw. płaszcz osłonowy, czyli przypominają konstrukcję termosu. W razie przecieku kwas nie wydostanie się na zewnątrz – tłumaczy.

Czytaj więcej: KGHM Metraco inwestuje w Porcie SzczecinW podobnym zamkniętym systemie odbywa się także rozładunek i przepompowywanie kwasu na statek. Inwestycja kosztowała spółkę 36 mln. złotych i jest jak dotąd największym jej przedsięwzięciem. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA  zrealizował ze swojej strony prace przygotowawcze na kwotę 9,4 mln.zł.

Pierwszy statek z transportem kwasu siarkowego wypłynie ze szczecińskiego portu już w lipcu.

 

Czytaj więcej: KGHM Metraco inwestuje w Porcie Szczecin

 

 

 

 

 

Czytaj więcej: KGHM Metraco inwestuje w Porcie Szczecin

 

 

 

 

MiO

Dariusz Salata:25 bm. ma nastąpić odbiór terminalu.

Kiedy spodziewamy się pierwszego statku i ile firma przeładuje kwasuCzytaj więcej: Dariusz Salata:25 bm. ma nastąpić odbiór terminalu. w Terminalu, który powstaje na terenach Portu Szczecin? - z tym pytaniem zwrócilismy się do Dariusza Salaty, pełnomocnika ds. Strategii Handlowej KGHM "Metraco"

 - Pierwszy statek planujemy w lipcu (nieznamy jeszcze destynacji); wcześniej trzeba będzie kwas dostarczyć do zbiorników. Rozładunki już miały miejsce, bo jeden zbiornik jest pełen (było to niezbędne do przeprowadzenia pewnych prób technologicznych).

Sądzimy, że wyślemy 100.000 ton kwasu do końca roku.

Dariusz Salata Pełnomocnik ds. Strategii Handlowej

Dariusz Salata: Ze Szczecina do obu Ameryk

Czytaj więcej: Dariusz Salata: Ze Szczecina do obu AmerykMorza i Oceany: - Kiedy, dokładnie nastąpi uroczyste otwarcie Terminalu Kwasu Siarkowego w Porcie Szczecin?

Dariusz Salata, Pełnomocnik ds. Strategii Handlowej w KGHM „Metraco”: - Oficjalne oddanie do użytku jest przewidziane na 31 maja br. (29 maja nastąpi przecięcie wstęgi). Kwas będzie składowany w trzech zbiornikach o pojemności 6.000 m3 każdy, czyli łącznie można składować tam ok. 33 tys ton kwasu. Natomiast sam teren bazy wynosi 10.050 m2.

Kwas będzie ładowany w naszych (w sensie Grupy Kapitałoej KGHM) hutach w Głogowie i Legnicy na cysterny kolejowe. Jednym transportem dostarczane będzie ok. 1.500 ton produktu. W Szczecinie na sześciu stanowiskach rozładunkowych, kwas będzie przepompowywany do zbiorników. Po przyjściu statku, poprzez system rurociągów i morskich ramion nalewczych będzie transportowany do zbiorników statku. Istnieje też możliwość napełniania cystern samochodowych.

Baza, która jest usytuowana na Półwyspie Katowickim w rejonie Nabrzeża Katowickiego, może także przyjmować kwas w relacji statek - zbiorniki - cysterny kolejowe, ale na dziś nastawiamy się na eksport. Główne kierunki wywozu to obie Ameryki.

B. Tychowski

Zdjęcie: Marcin Bielecki (na zdjęciu teren, na którym powstanie jeden z najnowocześniejszych w Europie terminali kwasu siarkowego)

„Metraco” w Porcie Szczecin

Czytaj więcej: „Metraco” w Porcie Szczecin29 maja br. czeka nas kolejne ważne wydarzenie w Porcie Szczecin. Na terenach administrowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S. A. zostanie uruchomiony przez spółkę KGHM „Metraco” S.A - Terminal Kwasu Siarkowego.

KGHM Metraco S.A. jest wyspecjalizowaną firmą handlową, założoną w 1991 roku. Spółka należy do grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Najważniejszym celem działania spółki jest kompleksowa i sprawna obsługa KGHM Polska Miedź S.A., w zakresie określonych surowców i produktów zapewniających ciągłość procesu technologicznego KGHM, w oparciu o własną działalność logistyczno – spedycyjną. Cel ten realizowany jest min. poprzez sprzedaż kwasu siarkowego, soli i ołowiu rafinowanego oraz zakup ługu posulfitowego i złomu miedzi.

KGHM Metraco jest w chwili obecnej największym odbiorcą złomu miedzi w Polsce oraz znaczącym na rynku krajowym dostawcą soli przeznaczonej do zimowego utrzymania dróg. Sprzedaje również selen techniczny, siarczany miedzi i niklu, ołów rafinowany, katody miedziane, walcówkę i inne półprodukty. W wyniku ciągłego podnoszenia standardów funkcjonowania firmy oraz intensywnych działań rynkowych, w roku 2010 obroty handlowe spółki przekroczyły 2,5 mld zł.

Ważnym i perspektywicznym rynkiem dla KGHM Metraco jest rynek transportowy. Łączna masa towarowa przewożona przez Spółkę to ponad milion ton różnych towarów rocznie. (bt)